Brukerveiledning/Utfyllende produktinformasjon

>>Tilbake til Max Wax siden

1. Utvendig vask

Vask båten grundig med 4110 Båtvask  og spyl av, gjerne med høytrykksvasker og la den tørke. Bruk en børste eller kost for å fjerne all skitt. Du kan også benytte vår Teak/Dekksbørste for poleringsmaskin, artikkelnr. 3070. Vær nøye med å skylle av all såpe etter vask.


2. Maskinrens av båt med Acrylpasta eller annen polish/rubbing

Ved rensing av gelcoat  med Polérmaskin deles flatene opp i passe store felt, 0,5 x 0,5m. Bruk 1424 Acrylpasta med Polérmaskin og gul eller hvit skive.  Legg  Acrylpasta på skiven og fordél produktet utover på skroget før du starter Polérmaskinen på laveste hastighet. De steder det ikke er mulig å komme til med Polérmaskin bearbeides for hånd. Polérmaskinen startes alltid på laveste hastighet og polérskiven skal ligge noe skrått ned mot overflaten. Press maskinen mot overflaten med såpass trykk att turtallet synker noe. Arbeid  i kryss og med 50/50overlapp. Når  Acrylpasta er fordelt økes rotasjonshastigheten på Polérmaskinen for å oppnå maksimal rens. Bearbeid skroget forsiktig og ta hensyn til kantene. Alle kanter og hjørner må kjøres forsiktig og med ett lett trykk på maskinen.
For å oppnå best mulig effekt er det viktig att man ikke beveger Polérmaskinen for fort over området som skal renses. Flatene bearbeides gjerne flere ganger for å oppnå ønsket resultat


Kutting av polèrskive 

Polérskiven mettes etter hvert med smuss/gelcoatrester og legger igjen rester på overflaten. Polérskiven byttes ut eller kuttes da med baugfil, (1-2cm), For å skjære nylonskiven holdes Polérmaskinen i et fast grep. Start med maskinen på høyeste hastighet og kutt med en baufilen i nylonskiven. 

NB! Vær helt sikker på at du holder Polérmaskinen stødig mens du fører baufilbladet inn i skiven.Helst bør du støtte maskinen mot ett bord når du kutter. Rotasjonen på maskinen skal gå fra deg. Du oppnår da et rent fint kutt som gir deg en ny ren flate å arbeide med.



Rens av Nylonskiven

Rens av polérsskiven – Hvis man starter poléringen/rensingen med en brukt tørr Nylonskiveskive er det viktig å kjøre Nylonskiveskiven mot en kant eller slipe av overflaten med sandpapir, med maskinen i gang på høyeste hastighet. Dette gjør man for å fjerne rester av poléringsprodukter før man setter i gang og renser.


Bearbeiding for hånd 

Med Easitex eller Påføringssvamp bruker man flat eller knyttet hånd. Unngå å arbeide med fingerspissene da resultatet ikke blir jevnt og pent.

NB! Tørker produktene opp før de er bearbeidet, fuktes flaten med 1554 Miracolo eller med samme produkt som er i bruk.


Påføring/avpolering for hånd:  

Ved bearbeiding for hånd med Easitex eller Påføringssvamp bruker man flat eller knyttet hånd. Unngå å arbeide med fingerspissene da resultatet ikke blir jevnt og pent.
NB! Tørker produktene opp før de er bearbeidet, fuktes flaten med 1554 Miracolo eller med samme produkt som er i bruk.


Gelcoat renseprodukter

• 1424 Max Wax Acrylpasta: Ekstra Kraftig rubbing/rens som er meget godt egnet til gelcoat. Benyttes sammen med Polérmaskin og gul eller hvit skive.


3. Båt Langtidsbeskyttelse med voks


• 1582 Max Wax Hardglans: Langtidsbeskyttende voks for båt (9mnd). Legges på og avpoleres med maskin eller for hånd. Vi anbefaler at man legger på 2 strøk for maksimal beskyttelse og holdbarhet. Det første strøket på ettermiddagen dag 1, det andre på morningen dag 2.  Generelt
Båten vaskes og renses først som over. (Se eget avsnitt.)

Ved påføring av langtidsbeskyttelse benyttes:
- Polérmaskin og rød/hvit eller grå skive. Lav hastighet
- For hånd med Påføringssvamp/Easitex . Legges på i sirkelbevegelser

La polishen tørke i ca en time før den Poléres av med grå skive eller for hånd med Easitex. Gjenta gjerne hele prosessen for 2. gang og du får en fantastisk virkning som holder hele sesongen.

La skroget herde i 10 til 12 timer før sjøsetting. Langtidsbeskyttelsen har den egenskapen att den gir skroget en meget glatt/hard overflate hvor smuss ikke setter seg så godt fast. Ved videre vask/vedlikehold anbefaler vi å bruke en mild shampo, 4115 Båtvask m/voks.


4. Pleie av båten utvendig/innvendig for øvrig: 

• 1232 Saubermann: Vask av inventar, puter, kalesje, stoff etc. Blandningsforhold 1:4 til 1:10, virketid 5-15 min.Sprayes på og tørkes av med en fuktig svamp/klut. 


5. Vask og vedlikehold i sesong 

• 1232 Saubermann: Jevnlig vask av puter, skai, tekstiler etc. i båten. 
• 1424 Båtvask m. voks: Jevnlig vask av båten, vedlikeholder vokslaget i stedet for å bryte det ned. 


6. Ved opplag av båten om høsten


1. Spyl av med høytrykksmaskin umiddelbart etter opptak for enklere fjerning av skjell og groer. Påfør 4110 Båtvask, (1:5 blanding), fra kjølen og oppover. Virketid ca. 5 min. Bearbeid skroget med en svamp eller en grov/myk børste. Spyl av fra kjølen og opp. 

2. Ta ut eventuelt løse puter, vask disse med 1232 Saubermann i en 1:4 /1:10 blanding. Saubermann sprayes på med liten sprøyte, eventuelt bøtte og svamp. Virketid ca. 5-15 min. Skyll av med vann og tørk. La putene ligge luftig og varmt. Øvrig renhold innvendig utføres med 4110 Båtvask. Ved eventuelt oljesøl i motorbrønn, rengjøres dette med 4110 Båtvask, blandingsforhold 1:2.

 

www.toppfritid.no